portfele elektroniczne

E-portfele, czyli portfele elektroniczne służące do bezgotówkowego internetowego przechowywania pieniędzy są coraz częściej wykorzystywane do różnych celów. Ich popularność swoje źródło ma m. in. w prostocie, niskim kosztom oraz dużej funkcjonalności. Największe marki oferują również karty płatnicze, dzięki którym możemy portfela wirtualnego używać również w kawiarni czy centrum handlowym. Czym są portfele elektroniczne? Jak funkcjonują? Czy i dlaczego warto z nich korzystać? Wszystkie informacje, odpowiedzi na pytania oraz przydatne porady prezentujemy w tekście o portfelach internetowych!

Czym jest portfel elektroniczny?

Elektroniczne portfele to serwisy w internecie działające na zasadzie konta do przechowywania pieniędzy i wykonywania płatności nimi. Są one prowadzone przez prywatne firmy, a nie banki. Na rynku działa wiele takich marek. Te największe i najbardziej renomowane obecne są nawet kilkanaście lat na rynku i mają np. kilkanaście milionów użytkowników na całym świecie. Portfele elektroniczne służą do płacenia pieniędzmi głównie w internecie np. na stronach kasyn, bukmacherów, w grach czy do robienia zakupów w sieci. Ich głównym celem jest ochrona naszych danych np. konta bankowego czy danych karty kredytowej. E-wallety mają za zadanie zapewnić nam sporą ochronę w tej kwestii. Płacąc nimi nie musimy podawać newralgicznych informacji, co w sieci może być problematyczne. Przeważnie portfele elektroniczne są darmowe i łatwe w obsłudze. Portfele elektroniczne możemy używać też anonimowo — najczęściej do pewnej sumy transakcji lub będziemy musieli zweryfikować swoją tożsamość. Obecnie coraz więcej sklepów i lokalizacji internetowych oferuje płatność portfelami elektronicznymi, choć w pewnych sytuacjach dany sklep czy serwis akceptować będą tylko karty, czy przelewy bankowe. Gdy dany sklep czy witryna nie obsługuje portfela, będziemy mogli zapłacić w nim np. wydaną do rachunku kartą płatniczą.

Korzyści i plusy

Posiadanie i płacenie portfelem elektronicznym na wiele plusów. Pierwszą korzyścią jest anonimowość i ochrona danych osobowych — szczególnie na wątpliwej jakości stronach internetowych. Gdy chcemy dokonać płatności w małych sklepach, serwisach czy na nieznanych witrynach, zamiast podawać dane karty kredytowej, możemy dokonać płatności właśnie takim e-walletem. Dzięki niemu możemy też przechowywać swoją dodatkową gotówkę bez “mieszania” jej z podstawowymi finansami. Nasze finanse w ten sposób będą uporządkowane. Warto z takiego rozwiązania również korzystać, gdy jedziemy na wakacje np. za granicę, żeby mieć dostęp do dodatkowej karty płatniczej w razie problemów. Nasi bliscy czy znajomi będą ją mogli doładować w razie potrzeby i pomóc nam. E-portfele są również darmowe i proste w obsłudze co jest dużym plusem, jeśli chcemy chronić swoją prywatność.

Zakładanie portfela elektronicznego

Zakładanie takiego portfela jest bardzo proste. Gdy wybierzemy odpowiednią markę, będziemy musieli przejść proces rejestracji. Jest on porównywalny z zakładaniem np. poczty elektronicznej. W pierwszym kroku wystarczy uzupełnić wszystkie swoje dane w formularzu takie jak imię, nazwisko, numer telefonu czy adres. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego należy potwierdzić rejestrację np. klikając w link we wiadomości, którą otrzymany e-mailem lub przepisać kod otrzymany sms-em w odpowiednim polu. Gdy mamy już założone konto w niektórych przypadkach np. gdy będziemy chcieli dokonywać płatności na większe sumy, będziemy musieli zweryfikować swoją tożsamość. Odbywa się to przeważnie poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego lub zrobienie sobie selfie z takim dokumentem.

Doładowanie

Jeśli mamy już założone konto w portfelu elektronicznym kolejnym etapem jest doładowanie go. Najczęściej marka udostępnia wiele możliwości. Najpopularniejszą z nich jest doładowanie przelewem czy kartą kredytową. E-wallet możemy doładować też kodem przedpłaconym kupionym np. w kiosku lub przelewem od znajomego bezpośrednio w portfelu internetowym. Niektóre portfele elektroniczne udostępniają opcję podpięcia naszej karty płatniczej bankowej i pobieranie z niej pieniędzy “na żywo”, gdy będziemy dokonywali danej płatności.

Użytkowanie

Gdy już założymy i doładujemy nasz portfel elektroniczny, będziemy mogli go użyć. Główna zasada użytkowania portfeli elektronicznych jest prosta, choć niektóre marki mogą oferować nieco inną funkcjonalność i opcje. Znajdujące się na portfelu środki możemy spożytkować na różne sposoby. Pierwszym z nich jest płacenie portfelem w serwisach. np. w kasynie internetowym czy za zakupy w sklepie online. Gdy w miejscach, które wybierzemy, będzie widniała możliwość użycia portfela, wystarczy wybrać taką opcję i kierować się instrukcją. Najczęściej będzie to zalogowanie się do portfela i potwierdzenie płatności na daną sumę. Pieniądze na naszym rachunku możemy również przesłać innym znajomym, którzy również posiadają taki portfel internetowy w danej marce. E-wallet możemy użytkować poprzez wypłacanie pieniędzy w świecie rzeczywistym dzięki karcie i regulować realne rachunki. Sam proces użytkowania portfela jest prosty i polega jedynie na logowaniu się w serwisie marki. Z tym zadaniem poradzą sobie nawet osoby, które nie są specjalistami w dziedzinie internetu i nowoczesnych technologii.

Karta do e-portfela

Jedną z najciekawszych opcji jest wydanie fizycznej karty do takiego portfela elektronicznego. Największe i najbardziej popularne marki oprócz oferty internetowej oferują swoim klientom również możliwość wyrobienia fizycznej karty płatniczej do konta. Dzięki niej możemy wydawać nasze pieniądze z rachunku w sklepach stacjonarnych czy płacić kartą w restauracji. Możemy też wypłacać gotówkę z bankomatów czy płacić taką kartą dowolnie według własnego uznania. Fizyczna karta jest wydawana przez np. Visa czy MasterCard więc jest pełnoprawnym środkiem płatniczym. Aby ją zamówić, musimy złożyć wniosek w portfelu elektronicznym. Niektóre karty wydawane są darmowo, a za niektóre będziemy musieli zapłacić — w zależności od oferty danej marki. Karta zostanie wysłana nam pocztą lub kurierem i będzie gotowa do używania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here