Kiedy płacimy podatek od zakupu nieruchomości?
Podatek od zakupu nieruchomości jest jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu kupna domu lub mieszkania. W Polsce istnieją określone przepisy dotyczące tego rodzaju opodatkowania, a termin i sposób uiszczenia tego obowiązku mogą się różnić w zależności od konkretnych okoliczności.
Kto musi zapłacić podatek?
Podatek od zakupu nieruchomości jest powszechnie znany jako „podatek PCC” (podatek dochodowy) i obowiązuje wszystkich osób fizycznych oraz firm dokonujących transakcji sprzedaży lub nabycia gruntów czy budynków na terenie Polski. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy są objęci tym rodzajem opodatkowania.
W przypadku osób prywatnych
Dla osób prywatnych moment zapłaty daniny ma miejsce zaraz po zawarciu umowy notarialnej dotyczącej sprzedawanej czy kupowanej działki bądź nieruchomości. W większości przypadków podatek PCC wynosi 2% od wartości transakcji, jednak może się różnić w zależności od okoliczności.
W przypadku firm
Dla firm moment zapłaty daniny również ma miejsce po zawarciu umowy notarialnej, ale przed dokonaniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Podobnie jak dla osób prywatnych, stawka podatku wynosi zazwyczaj 2%, ale mogą istnieć wyjątki.
Wyjątki dotyczące wysokości opodatkowania
Istnieje kilka sytuacji, które mogą skutkować zmianą wysokość opodatkowania przy nabyciu nieruchomości przez firmy. Na przykład:
- Jeśli firma jest objęta tzw. „małą ustawą VAT” i prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski przez co najmniej pięć lat – wtedy podatek zostaje obniżony do 0%
- Jednak jeśli dana firma kupuje grunt lub budynek nie będący przeznaczonym dla celów handlowych czy usługowych (np. dom mieszkalny), to musi uiścić pełną stawkę standardową tego rodzaju daniny.
Sposób płatności i deklaracje
Podatek PCC należy uiścić w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy notarialnej. W przypadku opóźnień, naliczane są odsetki za zwłokę.
Aby dopełnić obowiązków podatkowych, zarówno osoby prywatne jak i firmy muszą złożyć odpowiednią deklarację do właściwego urzędu skarbowego. Deklaracja ta powinna być złożona przed terminem płatności podatku.
Czy istnieją wyjątki?
Istnieje kilka sytuacji, w których można uniknąć lub zmniejszyć wysokość daniny przy zakupie nieruchomości:
- Pierwsze mieszkanie: Osoba kupująca swoje pierwsze mieszkanie może ubiegać się o zwolnienie z podatku PCC na mocy przepisów prawa (art. 4 ustęp 9 ustawy). Warunkiem jest posiadanie pełnego udziału we współwłasności oraz zamieszkiwanie przez co najmniej pięciolecie w mieszkaniu objętym transakcją sprzedaży.
- Mała działalność gospodarcza: Firmy prowadzące „małą działalność” mogą liczyć na niższą stawkę – nawet zerową – jeśli spełniają określone warunki dotyczące czasu trwania i rodzaju prowadzonej działalności.
Podsumowanie
Zakup nieruchomości wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od zakupu, znanego jako podatek PCC. Zarówno osoby prywatne, jak i firmy są objęte tym opodatkowaniem. W większości przypadków stawka wynosi 2%, ale istnieją wyjątki dla niektórych grup osób lub firm. Moment płatności daniny ma miejsce zaraz po zawarciu umowy notarialnej, a należy uiścić ją w ciągu 14 dni od tej daty. Aby dopełnić swoich obowiązków podatkowych, konieczne jest również złożenie odpowiedniej deklaracji do urzędu skarbowego przed terminem płatności.
Wezwanie do działania: Płatność podatku od zakupu nieruchomości następuje zazwyczaj w momencie zawarcia umowy notarialnej. Zachęcamy do zapoznania się z więcej informacjami na stronie Financial Future, klikając tutaj: Financial Future.