Sen w życiu każdego człowieka pełni ogromnie ważną funkcję. Jest konieczny w celu regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Niestety wiele osób cierpi na problemy ze snem, a tym samym nie wypoczywa wystarczająco. Często przyczyną problemów ze snem są różnego rodzaju zaburzenia snu, silne bóle lub stres. Rozwiązaniem tych problemów może okazać się kołdra obciążeniowa. Warto zatem wiedzieć, czym jest i jak działa.
Czym jest kołdra obciążeniowa i co odróżnia ją od tej tradycyjnej?
Nie da się ukryć, że przeważająca większość ludzi śpi pod tradycyjną kołdrą. Głównym kryterium jej wyboru jest najczęściej wypełnienie. Pod tym kątem zauważyć można, że zdecydowanie częściej wybierana jest kołdra z wypełnieniem syntetycznym w porównaniu z naturalnym puchem. Decydując się na kołdrę tradycyjną, trzeba jednak wiedzieć, że jedyne co zapewnia podczas snu to ciepło i nic poza tym. Zupełnie inaczej jest w przypadku kołdry obciążeniowej. Choć samym wyglądem nieróżni się wiele od zwykłej kołdry, to jednak jej wypełnienie jest zupełnie inne. W tym przypadku wypełnienie stanowią drobne kamyczki bądź niewielkie szklane kulki. To właśnie tej rodzaj wypełnienia pełni funkcję obciążeniową. Delikatny nacisk stymuluje czucie głębokie i w ten sposób bardzo pozytywnie wpływa na wiele aspektów zdrowotnych.
Na jakiej zasadzie działa kołdra obciążeniowa?
Działanie kołdry obciążeniowej wypełnionej drobnymi kamyczkami lub niewielkimi szklanymi kulkami opiera się na stymulacji układu proprioceptywnego. Mowa tu o czuciu głębokim, które stanowi jeden z układów zmysłowych w organizmie człowieka. Składa się on z receptorów umiejscowionych w mięśniach, stawach, oczach oraz uszach. Układ proprioceptywny odpowiedzialny jest za odczuwanie położenia ciała i jego ciężaru, kontrolę nad ruchami umożliwiającą zachowanie równowagi, ruchy ciała wykonywane bez kontroli wzroku, ruchy o zróżnicowanej sile, a także za stopniowanie napięcia mięśniowego. Korzystanie z kołdry obciążeniowej wycisza, uspokaja, a tym samym pozwala szybciej i spokojniej zasnąć. Z kołdry obciążeniowej korzystać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Pamiętać jednak trzeba, że przede wszystkim ma ona pełnić funkcję profilaktyczną i leczniczą. Jest bardzo skuteczna w przypadku takich schorzeń i problemów jak autyzm i choroby neurodegeneracyjne, ADHD, bezsenność, stres, RLS oraz dolegliwości bólowe.
Jak wybrać kołdrę obciążeniową?
Na rynku dostępne są różne modele kołdry obciążeniowej. Aby jednak spełniła ona swoje zadanie, cechować musi się naprawdę wysoką jakością. Warto zatem stawiać na renomowane i sprawdzone produkty. Szeroki asortyment kołder obciążeniowych znaleźć można m.in. na stronie https://huggymoon.eu/. Pamiętać przy tym trzeba, że kołdra zawsze musi być dopasowana indywidualnie do jej użytkownika. Waga wypełnienia kołdry stanowić powinna 10% masy ciała jej użytkownika. Innymi słowy, osoba ważąca 80 kg wybrać powinna kołdrę o wadze 8 kg. Jeśli zaś chodzi o długość kołdry, to ta powinna być o 20 cm dłuższa od wzrostu jej użytkownika. Podobne zasady obowiązują w przypadku dzieci. Pamiętać jednak trzeba, że pod kołdrą obciążeniową nie mogą spać dzieci poniżej 3 roku życia bądź ważące mniej niż 22 kg.