CBA. Czym jest i na czym polega analiza kosztów i korzyści

0
839

Analiza kosztów i korzyści, polega na efektywnej ocenie inwestycji z punktu widzenia całości projektu biznesowego. W skrócie bywa często określana jako CBA, od angielskiego określenia cost – benefit analysis. By nie zejść na boczne tory postrzegania analizy kosztów i korzyści przyjmijmy, że przede wszystkim, jest ona metodą oraz sposobem ekonomicznej oceny. Z reguły ma charakter ilościowy, co w praktyce oznacza, że jej wynik stanowią liczby. Dlatego też, wykorzystywane do sporządzenie CBA zmienne/zależne czy też kategorie, sprowadza się do wartości przeliczalnych. Wykonanie analizy kosztów i korzyści, tylko wówczas ma sens i jest możliwe.

BEZBŁĘDNIE WYKONANE CBA

Do prawidłowego przeprowadzenia analizy kosztów i korzyści, niezbędne jest wzięcie pod uwagę takich zmiennych/wytycznych jak:

  • całość planowanej inwestycji,
  • jej elementy ilościowe i jakościowe,
  • aspekty społeczne i kulturowe danego środowiska, tzw. koszty zewnętrzne,

Pamiętajmy, naszym celem jest określenie stopnia efektywności inwestycji w złożonym otoczeniu. Co możemy rozumieć jako otoczenie złożone? Najprościej jest założyć, że są nim te czynniki oraz procesy, które bezpośrednio i pośrednio, wpływają na działanie przedsiębiorstwa/ organizacji czy też prowadzonej przez nas firmy. Te oraz inne wiadomości na ten temat, znajdziecie państwo na stronie serwisu  https://pozyczkolog.pl/.

W JAKIM CELU WYKORZYSTUJE SIĘ ANALIZĘ KOSZTÓW I KORZYŚCI?

CBA przydaje się szczególnie w sytuacji, gdy mamy zamiar ocenić złożony projekt inwestycyjny. Adekwatny, odpowiedni przykład owej złożoności? Liczne grupy akcjonariuszy, ponoszące dużą ilość kosztów i korzyści. W sytuacji analizy CBA, nie jest najważniejszy zysk, ale wszystkie pozostałe czynniki. Podwaliny dla tej metody, stworzyła ekonomia dobrobytu, której autorami było dwóch  specjalistów w tej dziedzinie, Arthur Pigou oraz Nicholas Kaldor. Analiza kosztów i korzyści, często bywa wykorzystywana jako metoda krytyki systemu społeczno-gospodarczego danego państwa, ponieważ spełnia się ona idealnie jako jeden, ze sposobów wyciągania wniosków wobec dużych zbiorów czy też zamkniętych systemów ekonomicznych. Dowiecie się państwo tego, odwiedzając stronę https://pozyczkolog.pl/.Zawarta w tym wpisie wiedza na temat CBA, to jedynie podstawowe informacje na ten temat. Zaledwie szkic i zarys dostępnych jej możliwości. By sprawdzić, w jaki sposób można wykorzystać analizę kosztów i korzyści w sytuacji małych przedsiębiorstw czy prywatnych firmy, rozwinę to zagadnienie w kolejnym artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here