ile wynosi mały zus

Każda osoba działająca na rynku pracy niezależnie od tego czy jest pracownikiem, czy pracodawcą zadaje sobie pytanie ile wynosi mały ZUS.

Mały ZUS jest to rozwiązanie, które ma ułatwić funkcjonowanie nowemu i drobnemu przedsiębiorcy funkcjonowanie na turbulentnym rynku działalności gospodarczej. Rozwiązanie to dedykowane jest dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 r. nie przekroczył 120 tysięcy złotych.

Ile wynosi mały ZUS dla nowych przedsiębiorców?

Wyliczenie składek ZUS będzie wymagało zastosowania pewnych wytycznych zawartych w przepisach prawa. Składki mają być liczone proporcjonalnie do uzyskanego dochodu, co oznacza, że składka będzie niższa średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Dla małego i drobnego przedsiębiorcy jest to bardzo istotne, gdyż składka ZUS obciąża bardzo mocno rentowność wielu małych przedsiębiorców.

Wielu drobnych przedsiębiorców pyta ile wynosi mały ZUS nie skupiając się na innych aspektach, które wynikają z przepisów ustawy. Otóż, aby skorzystać z małego ZUS trzeba złożyć stosowną dokumentację do końca lutego 2020 roku. Ale, aby korzystać z małego ZUS-u w dotychczasowej formule ten termin już przepadł, gdyż trzeba to było zgłosić do 8 stycznia 2020. Dlatego rozumiem rozgoryczenie przedsiębiorców, którzy przegapili termin i teraz pytają urzędników ile wynosi mały ZUS?

Ile firm korzysta z małego ZUS.
Szacunkowo ok. 320 tysięcy przedsiębiorców będzie korzystało z tzw. małego ZUS, a więc budżet państwa zostanie oficjalnie uszczuplony o ok. 1,5 mld złotych w każdym roku. Te pieniądze zostaną w kieszeniach przedsiębiorców, którzy będą mogli je wykorzystać na rozwój swojej działalności.

Ile wynosi mały ZUS – fakty i mity

Otóż nie ma jednorodnej składki dla wszystkich przedsiębiorców i nie można odpowiedzieć ile wynosi mały ZUS. Szacunkowo dla przedsiębiorcy którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2 800 zł, w tym roku będzie odprowadzał na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł plus dodatkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Łącznie miesięcznie zaoszczędzi ok. 549 zł. W skali roku oszczędność jest bardzo duża.

mały zus

Dlatego na infolinię ZUS dzwoni wielu przedsiębiorców i pytają ile wynosi mały ZUS. Przedsiębiorcy chcieliby po szczerzyć grupę beneficjentów tego rozwiązania. Oprócz kryterium przychodowego, aby skorzystać z małego ZUS-u należało prowadzić działalność przez co najmniej 60 dni w 2019 r. Z ulgi nie mogą skorzystać firmy rozliczające się w formie karty podatkowej i korzystający ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Każdy przedsiębiorca musi mieć świadomość, że z małego ZUS będzie mógł korzystać przez maksymalnie 3 lata w ciągu 5 lat prowadzonej działalności, aby mogli uzbierać niezbędny staż emerytalny.

Wiele osób zakłada swoją działalność i świadczy usługi dla swoich pracodawców. Niestety zgodnie z ustawą nie mogą skorzystać w mniejszego ZUS, a gdy się o tym dowiadują pytają się to ile wynosi mały ZUS, a ile wynosi normalny ZUS. Różnica jest kolosalna i faktyczna zmiana współpracy z pracodawcom okazuje się bardziej kosztotwórcza aniżeli zakładali.

pieniądze

Mały ZUS to szansa dla wielu osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Niestety w skali rocznej opłacanie składek ZUS powoduje, że ok. 10 tysięcy przedsiębiorców decyduje się na wyrejestrowanie swojej działalności i zakończyć oficjalne prowadzenie działalności gospodarczej. Funkcjonują i działają nadal, ale już w szarej strefie, gdzie nie muszą pytać się urzędników ile wynosi mały ZUS, bo go po prostu nie płacą. Kalkulują co im się bardziej opłaca – nikczemna, ale niepewna emerytura, czy chwila obecna, że mają swoją pracę i mogą ją realizować, ale już bez obostrzeń prawnych w postaci comiesięcznych wysokich składek ZUS, opłacania podatku dochodowego, składek zdrowotnych.

Przechodząc do szarej strefy do minimum ograniczają możliwość spotkania z urzędnikami w celu kontroli skarbowej, Sanepidu, Inspekcji Pracy. Dlatego wielu przedsiębiorców mimo szczerych chęci prowadzenia biznesu legalnego, przechodzi do podziemia. Prowadzą działalność, nie wnoszą żadnych dodatkowych profitów do budżetu państwa, przez co każdy traci podwójnie. Budżet traci wiele miliardów złotych, a osoby prowadzące działalność na czarno muszą liczyć się z tym, że nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, a ich emerytura będzie bardzo niska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here