Jak wybrać odpowiedni bank
Fot. Floriane Vita/ Unsplash

W jakim banku otworzyć konto? Która instytucja będzie najlepsza? Czy mój rachunek bankowy będzie tam bezpieczny? Te i wiele innych pytań zadajemy sobie, jeszcze przed decyzją, aby założyć konto bankowe w ramach danej instytucji. Aby zminimalizować ryzyko, powinniśmy rozpatrzyć kilka niezwykle istotnych czynników. W tym pomogą nam m.in. najlepsze promocje bankowe.

W jakim banku otworzyć konto?

Niezależnie, czy w grę wchodzi konto firmowe, założenie konta osobistego, prowadzenie rachunku oszczędnościowego, lokaty, lub konta walutowego – powinniśmy przyjrzeć się kilku bardzo podstawowym cechom danej instytucji. Najlepsze promocje bankowe dają nam oczywiście pewien obraz sytuacji. Na rynku pojawia się coraz więcej niezwykle ciekawych ofert, reprezentowanych przez zaufane i bezpieczne banki. Jak jednak takie rozpoznać?

Powinniśmy się przyjrzeć kilku przymiotom danej instytucji. Tego typu czynniki możemy podzielić na dwie grupy:

  • cechy wizerunkowe;
  • cechy ofertowe.

Wydawać by się mogło, że najlepsze promocje bankowe zwracają uwagę wyłącznie na drugą grupę cech – cechy ofertowe. Cytując klasyka – “nic bardziej mylnego”. Wiarygodny ranking kont osobistych, ranking lokat bankowych, czy ranking kont firmowych tworzony jest przez ekspertów, którzy zwracają uwagę na całokształt działalności wybranego banku.

Zainteresowały Cię promocję bankowe i zastanawiasz się jak Ty możesz na tym zyskać? Kliknij tutaj

Dzięki temu możemy się dowiedzieć, gdzie nasze konto bankowe będzie po prostu bezpieczne. Po zapoznaniu się z tego typu analizami, mamy pewność, że dana instytucja cechuje się stabilną sytuacją na rynku, respektuje prawo bankowe i nie miało za sobą kontrowersyjnych epizodów wizerunkowych.

Promocje bankowe takich instytucji są nie tylko wiarygodne i transparentne, ale również dają poczucie bezpieczeństwa, co jest bezcenną wartością zwłaszcza w niestabilnych czasach. W jakim więc banku otworzyć konto? Przede wszystkim dbającym o swoich klientów. To z kolei możemy zweryfikować, przyglądając się kilku konkretnym cechom.

Staż na rynku

Otwarcie konta bankowego to poważna decyzja, szczególnie jeśli mówimy o bardzo konkretnych produktach. Dla przykładu przedsiębiorca, który chce prowadzić konto firmowe, nie może sobie pozwolić na współpracę z bankiem, który jest niestabilny strukturalnie i finansowo.

Zakładanie konta bankowego w bardzo młodej i jeszcze nieznanej instytucji niesie ze sobą pewne ryzyko. Po pierwsze nikt jeszcze nie zweryfikował dokonań i strategii nowego banku, a więc z perspektywy klienta – nie możemy mieć pewności, czy instytucja utrzyma się na powierzchni. Po drugie – szczególnie lokaty i konta oszczędnościowe bywają przedmiotem pewnych manipulacji ze strony tzw. parabanków.

Dlatego też tak istotny jest staż na rynku danej instytucji. Najlepiej założyć konto bankowe w takim banku, który cechuje się już pewną dojrzałością i ma za sobą swoje pierwsze duże osiągnięcia. Czy oznacza to jednak, że najlepsze promocje bankowe to domena wyłącznie najstarszych instytucji? Niekoniecznie. Równie istotna jest wiarygoność i reputacja, a na te mogą szybko zapracować nawet młode biznesy z sektora bankowego.

Wiarygodność i reputacja

Bywa również tak, że prowadzenie konta nawet w instytucji z długim stażem na rynku, staje się z czasem prawdziwym koszmarem dla klientów. Dlaczego? Głównie za sprawą upadków wizerunkowych samego banku. Problemy finansowe, konflikty z prawem, czy też niejasna strategia banku powoduje, że potencjalni klienci mają ogromne opory, aby zaufać tego typu biznesom.

W obliczu sytuacji kryzysowych na obecnych klientów z kolei może czyhać ryzyko nagłej zmiany warunków umowy. Zgadza się – banki z wątpliwą reputacją są w stanie z dnia na dzień renegocjować zapisy, co sprawia, że pozornie “najlepsze konto” będzie tym najgorszym.

Nie należy jednak martwić się na zapas. Sprawdzone witryny, które publikują promocje bankowe, analizują wyłącznie propozycje wiarygodnych instytucji. Nawet, jeśli dany bank jest relatywnie młody, to dzięki otwartości w komunikowaniu swoich produktów i budowaniu realnego zaufania, może nam zaserwować naprawdę najlepsze konto bankowe na rynku. Z tym jednak wiąże się transparentność ofert.

Transparentność ofert

Najlepsze konta bankowe to te, których oferty są komunikowane otwarcie i przejrzyście przez przedstawicieli danej instytucji. Właśnie transparentność oferty banku powinna być czynnikiem, który w sposób szczególny wpłynie na naszą decyzję o wyborze instytucji bankowej. Jak jednak rozumieć tytułową transparentność?

Przede wszystkim poprzez jasne wytłumaczenie warunków umowy. Chodzi głównie o np.:

  • cenę założenia konta osobistego,
  • koszty prowadzenia rachunku,
  • warunki aktywności, które należy spełnić, aby uzyskać darmowe konto bankowe,
  • koszt wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce i za granicą,
  • koszty transakcji bezgotówkowych,
  • warunki korzystania z bankowości internetowej,
  • sposób uzyskania karty debetowej.

Jeśli dedykowane witryny publikują promocje bankowe, które uwzględniają powyższe czynniki, oznacza to, że mamy do czynienia z wiarygodnym źródłem informacji o ofercie danego banku.

Ciekawe promocje bankowe

Crème de la crème, czyli promocje bankowe, które oferuje dana instytucja. Zasada jest dosyć prosta – im ciekawsze oferty, tym bank (pod warunkiem spełnienia wcześniejszych czynników) jest atrakcyjniejszy z perspektywy samego klienta. Często propozycje tego typu instytucji pną się wysoko w m.in. rankingu kont osobistych, ale również ogólnym rankingu promocji bankowych.

Dlatego też warto śledzić aktualny ranking kont osobistych, oszczędnościowych, firmowych, czy lokat. Tam też znajdziemy banki, którym możemy zaufać w procesie zakładania rachunku bankowego. Ten z kolei powinien być synonimem naszej stabilności, bezpieczeństwa i perspektyw na przyszłość. Tylko promocje bankowe sprawdzonych instytucji zagwarantują nam prawdziwie dobrą współpracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here