Zakup ubezpieczenia zawodowego w branży IT

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się polisy ubezpieczeniowe OC dla kontraktorów oraz firm IT. Jeszcze do niedawna za całkowicie niepotrzebne uznawane było ubezpieczenie zawodowe OC w branży IT. Z reguły taką polisą były zainteresowane osoby, które współpracowały z partnerami zagranicznymi. Taki warunek mógł być postawiony właśnie przez zagranicznego partnera.

Ubezpieczenie zawodowe oc dla branży IT

Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych firm ubezpieczeniowych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią wśród klientów. Ryzyko zawodowe specjalistów IT również występuje i trzeba o tym koniecznie pamiętać.

Dawniej ceny polisy ubezpieczeniowej dla specjalistów IT były kosmiczne, dlatego niewiele osób korzystało z takiego rozwiązania. Dziś są już akceptowalne nie tylko dla dużej firmy, ale również pojedynczego kontraktora. Klasyczne ubezpieczenie OC kojarzy się większości z ubezpieczeniami dla biznesu. Można śmiało powiedzieć, że jednym z wymogów ubezpieczeniowych stawianych przed kontraktorem jest właśnie takie ubezpieczenie.

Polisy ubezpieczeniowe OC dla kontraktorów oraz firm IT

Ubezpieczenie zawodowe to drugie ubezpieczenie, które powinna posiadać firma z sektora IT oraz kontraktor. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że ubezpieczenie zawodowe zabezpiecza przed stratami finansowymi, które ponoszą klienci. Błąd we wdrożeniu oprogramowania jest idealnym przykładem szkody, która obejmuje ubezpieczenie zawodowe. Instalacja takiego oprogramowania mogła się opóźnić przykładowo na skutek błędów w kodzie. Z kolei oprogramowanie może być niezgodne ze specyfikacją. Jednak nie tylko przez błąd w kodzie może być skierowane roszczenie przeciwko kontraktorowi lub firmie IT. Stworzone oprogramowanie może też skutkować usunięciem lub uszkodzeniem baz danych. Warto mieć na uwadze, że odtworzenie bazy danych jest naprawdę bardzo kosztowne.

Granica pomiędzy ryzykiem cybernetycznym oraz błędem zawodowym jest niestety bardzo cienka. W całym przedsiębiorstwie może krążyć wirus, który będzie blokował działania pracowników. Taka blokada może trwać nawet kilka dni, a koszty naprawy będą ogromne. Najlepiej jeśli jedna umowa ubezpieczenia obejmuje OC oraz CYBER. Można też wykupić dwie polisy ubezpieczeniowe OC dla kontraktorów oraz firm IT, ale dobrze jeśli będą w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli wybierzesz dwóch różnych ubezpieczycieli, to później mogą odpowiedzialność przerzucać na siebie. Jest to bardzo nieciekawa sytuacja, ponieważ zarówno właściciele firmy i kontraktorzy nie mają wtedy nic do powiedzenia.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że za ewentualne błędy kontraktor odpowiada majątkiem osobistym, ale jedynie do wysokości szkody. Trzeba więc zadbać, żeby wystarczająco wysoka była suma gwarancyjna. Dodatkowo odpowiedzialność powinna obejmować szkody, które pochodzą zarówno z Polski, jak i Europy. Z każdego miejsca na świecie może pojawić się szkoda. Warto jasno podkreślić, że USA oraz Kanada to szczególnie newralgiczne rejony. Należy pamiętać, że im mniejszy udział własny w szkodzie, tym oczywiście lepiej dla nas. Ubezpieczenia dla specjalistów IT są obecnie łatwo dostępne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here