Kiedy nie ma obowiązku wystawienia faktury?
Kiedy nie ma obowiązku wystawienia faktury?

Nie ma obowiązku wystawienia faktury w przypadkach, gdy transakcja nie przekracza kwoty 450 zł brutto lub jeśli klient jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej. Istnieją również wyjątki od tego zasadniczego obowiązku, takie jak sprzedaż towarów zwolnionych z podatku VAT czy usług świadczonych poza terytorium Polski.

W jakich przypadkach nie trzeba wystawiać faktury?

Kiedy nie ma obowiązku wystawienia faktury?

W Polsce każdej firmie nakłada się obowiązek wydania faktury za sprzedany towar lub usługę. Jednakże, istnieją sytuacje kiedy ten wymóg jest zawieszony i przedsiębiorca może zrezygnować z tego dokumentu.

Jednym z przypadków, kiedy nie trzeba wystawić faktury jest transakcja na kwotę mniejszą niż 450 zł brutto (wliczając w to podatek VAT). W takim przypadku firma może zaproponować klientowi paragon fiskalny jako potwierdzenie dokonanej transakcji. Jest to jednak opcja dla firmy a nie jej obowiązek.

Inną sytuacją są tzw. zwolnione od podatku – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne bez osobowości prawnej o niskich dochodach rocznych poniżej określonego progu mogą być zwolnione od opłacenia daniny vatowej i wysyłania deklaracji co miesiąc do urzędu skarbowego dotyczącej tej daniny.

Podobna regulacja wynika ze specyficznego charakteru pewnych branż np.: fryzjerstwo czy kosmetyka gdzie często bywa że jednoosobowa działalność prowadzi jakiś rodzaj saloniku który świadczy swoje usługi głównie „na czarno” – niestandardowe rozwiązanie jakim jest faktura pro forma pozwala na legalizację takiego biznesu, który często nie ma miejsca w tradycyjnej księgowości.

W przypadku wydawania faktur korygujących (czyli tych poprawiających lub uzupełniających wcześniej wystawioną) istnieje możliwość odstąpienia od obowiązku ich doręczania klientowi. Warto jednak pamiętać żeby zachować kopię dla siebie i dołączyć ją do dokumentacji firmy jako potwierdzenie dokonanej transakcji handlowej.

Faktury za towary związane z transportem towarów przez przewoźnika kolejowego oraz samochodowy są niewymagające – tutaj stosuje się paragon czy dowód nadanie/przyjęcia przesyłki. Powodem tego stanu rzeczy jest skomplikowany system rozliczeń między firmami transportowymi a właścicielami ładunków które powodowały by bałagan gdyby każda strona musiała się denerwować o fakturowanie swoich kosztów i dochodu przy transporcie dóbr nieregularnych pod względem czasowych dostaw, ilości itp…

Kolejnym ciekawym aspektem dotyczącym braku obowiązku wystawiennictwa rachunku VAT może być sytuacja kiedy sprzedającemu danego produktu grozi sankcjonalne ukaranie ze strony urzędu skarbowego np.: w wyniku starań organów administracyjnych celem ukrócenia nielegalnego handlu określonymi towarami. W takim przypadku, sklep może odmówić wystawienia faktury VAT z uwagi na ryzyko konsekwencji prawnych jakie by to ze sobą niosło.

Podsumowując – chociaż każda transakcja powinna być potwierdzona dokumentem księgowym w postaci rachunku lub faktury (co jest podstawą do rozliczeń i ewidencjonowania kosztów) istnieją sytuacje kiedy przedsiębiorca może zrezygnować z tego obowiązku. Jednakże warto pamiętać że zwolnienie od fakturowania wiąż się czasem również ze zmniejszeniem odbiorcy usług, który często wymaga tej formy wydruku jako formalnej kwity przy dokonywaniu swoich płatności za produkty/usługi które zamowił czy zakupił.

Wezwanie do działania: Sprawdź przepisy podatkowe w Twoim kraju, aby dowiedzieć się, kiedy nie ma obowiązku wystawienia faktury.

Link tagu HTML do https://www.prohelvetia.pl/:
Pro Helvetia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here