Nowoczesne zadaszenia

Niemal każdy budynek jest wyposażony w dodatkowe zadaszenie – nad tarasem, balkonem lub drzwiami wejściowymi. W tym artykule omawiamy materiały stosowane w nowoczesnych projektach zadaszeń.

Budując dom jednorodzinny niemal zawsze bierze się pod uwagę wykonanie balkon lub tarasu. Możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu dla większości jest czymś niezwykle atrakcyjnym. W przeciwieństwie jednak do typowych zadaszeń wykonywanych nad budynkami, daszki tego typu wykonuje się zazwyczaj z dużo lżejszych, lecz również bardzo wytrzymałych materiałów. W Polsce tarasy oraz zadaszenia balkonów czy wiat wykonuje się z najróżniejszych materiałów. W tradycyjnych projektach powszechnie wykorzystuje się drewno, ceramikę, stal oraz blachę. Z kolei w nowoczesnej architekturze dominują materiały transparentne, takie jak poliwęglan lub szkło. W tym artykule pokrótce omówimy te ciekawe surowce.

Szkło jako materiał budowlany

W XX wieku odkryto ciekawe metody obróbki szkła pozwalające na tworzenie z tego materiału najróżniejszych kształtów. Z punktu widzenia budownictwa – najistotniejszy jest fakt, że obecnie potrafimy wykonywać szklane, cienkie szklane tafle charakteryzujące się niemal 100% przepuszczalnością światła. Jednak warto wiedzieć, że szkło w naturalnej postaci jest materiałem niezwykle kruchym. Widząc w architekturze budowlanej szklane elementy, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze zmodyfikowanym szkłem charakteryzującym się podwyższoną wytrzymałością mechaniczną. W budownictwie powszechnie stosuje się tzw. szkło laminowane vsg, szkło hartowane oraz szkło zbrojone. Każde z tych materiałów charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, jednak w budownictwie zazwyczaj wykorzystuje się szkło vsg. Hartowane oraz zbrojone szkło stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzeba szklanej tafli o podwyższonej odporności – na przykład w sprzęcie agd, w przeszkleniach w obiektach narażonych na włamania (banki, więzienia, itp.). Czym jest szkło vsg i na czym polega jego ewenement? Budowa szkła vsg jest w zasadzie niezwykle prosta. Taka tafla jest wykonana z kilku cienkich szklanych warstw sklejonych ze sobą folią lub specjalnym klejem. Odkryto, że taka płyta charakteryzuje się dużo większą wytrzymałością niż dokładnie takich samych rozmiarów tafla wykonana z tradycyjnego szkła. Więcej informacji na temat zastosowania szkła w budownictwie znajdziesz na stronie internetowej firmy szklarskiej z Wrocławia – Pan Szklarz.

Zadaszenia z poliwęglanu

Poliwęglan stanowi znakomitą alternatywę dla szkła. Jest to materiał syntetyczny, wykonany w oparciu o powszechnie wykorzystywane polimery. Poliwęglan pierwotnie został zaprojektowany z myślą o branży transportowej – tworzenie pojazdów mogących poruszać się z ogromną prędkością wymagało zastosowania materiału, który umożliwi stworzenie szklanych przegród, charakteryzujących się maksymalną wytrzymałością. Poliwęglan w przeciwieństwie do tradycyjnego szkła charakteryzuje się znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi. Jest przy tym jednocześnie niezwykle lekki i elastyczny. Z czasem materiał ten na stałe zagościł w budownictwie. Wykorzystuje się go do wykonywania trwałych przezroczystych ścian oraz lekkich wielkopowierzchniowych zadaszeń. Gdy widzisz przezroczyste zadaszenie nad jakąś halą targową bądź obiektem sportowym, najprawdopodobniej masz właśnie do czynienia z zadaszeniem z poliwęglanu. Poliwęglan lity bądź komorowy znakomicie nadaje się jako materiał do wykonywania zadaszeń tarasów, balkonów, itp. Jest to materiał przezroczysty, a zatem doskonale wpisuje się w koncepcję nowoczesnej architektury. Jednocześnie jest lekki i łatwy w mechanicznej obróbce – nie potrzebujemy do tego specjalistycznych narzędzi. Płyty poliwęglanowe Techplast są również łatwe w transporcie ze względu na wysoką elastyczność. Dużą zaletą poliwęglanu jest również jego wpływ na bezpieczeństwo – tafla z niego wykonana, nawet, po rozbiciu nie rozpada się na mniejsze części o ostrych krawędziach. Z drugiej strony materiał ten jest tak wytrzymały, że naprawdę niezwykle trudno jest go uszkodzić w takim stopniu, by go rozdzielić na niebezpieczne dla otoczenia fragmenty.

Zadaszenie tarasu – dlaczego warto wykonać?

Jeśli jesteś osobą, która lubi spędzać czas na wolnym powietrzu, to zapewne posiadasz przy swoim domu odpowiedni taras lub chociaż niewielki balkon. Niestety jednak trzeba przyznać, że w naszej szerokości geograficznej pogoda potrafi płatać prawdziwe figle – często nawet w lecie nie zawsze możemy być pewni czy pogoda na prawdę będzie taka, jakiej potrzebujemy. Może to mieć znaczenie szczególnie wtedy, gdy zaprosiliśmy do siebie na grilla gości. To jest bardzo przykre, gdy całą starannie zaplanowaną imprezę nieoczekiwanie zepsuje niespodziewany opad atmosferyczny. I w takich właśnie sytuacjach bardzo przydają się zadaszenia tarasów. Wykonane ze szkła czy poliwęglanu jednocześnie nie ograniczają dostępu światła dziennego. W nowoczesnych projektach tarasów powszechnie wykorzystuje się oba materiały.

A jaką konstrukcję wybrać do stworzenia nowoczesnego zadaszenia? W połączeniu ze szkłem zazwyczaj stosuje się obecnie stal lub aluminium. W nowoczesnych projektach dość powszechnie wykorzystuje się konstrukcje wykonane z różnych stopów aluminium. Charakteryzują się one bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną, ale jednocześnie są lekkie, dzięki czemu nie potrzebują tworzenia bardzo masywnego fundamentu. Konstrukcje z aluminium charakteryzują się także niewrażliwością na korozję, dzięki czemu wymagają dużo mniej starań w konserwacji niż konstrukcje wykonane z tradycyjnej stali. Sporo informacji na temat tego typu systemów można znaleźć na stronie internetowej Aluboss.pl – jest to serwis internetowy producenta renomowanych systemów zadaszeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here