praca

W dobie coraz prężniej rozwijającej się technologii, zauważamy większe zapotrzebowanie na zawód, jakim jest programista. To nazewnictwo jest stosowane w różnych branżach z tego zakresu, między innymi, analityków systemowych, projektantów stron www, czy inżynierów oprogramowania. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wygląda praca programisty. Jest to bardzo zróżnicowane pojęcie, ponieważ każda osoba pracująca w dziale informatycznych ma zupełnie inne zadanie. Natomiast głównym zajęciem tych osób jest pisanie specjalnych programów komputerowych za pomocą specjalistycznego języka programowania.

Sprawdź aktualne oferty pracy dla programistów: https://www.gowork.pl/praca/programista;st

Język programowania w pracy programisty

Osoby pracujące w zawodzie programisty zwyczajowo znają kilka języków programowania. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć: C, Python, Java, C++, Visual Basic, bądź JavaScript. Do zadań programistów należy między innymi tworzenie aplikacji oraz różnych stron internetowych. Nie da się w sposób jednoraki określić zadań, jakie są w tym zawodzie wykonywane, ponieważ przez coraz szybszy rozwój technologiczny, zmiany zachodzą z roku na rok. Należy pamiętać, że osoby pracujące w tym zawodzie powinny mieć odpowiednie wykształcenie oraz dość pojętą wiedzę z zakresu technik informatycznych. Dobry programista, powinien posiadać chęci do ciągłego samorozwoju, ale również musi dobrze działać w pojedynkę, jak i w grupie.

Warto wspomnieć, że w tym zawodzeni najważniejszą rzeczą jest odpowiedni poziom wiedzy oraz doświadczenie. Jednakże chcąc podjąć pracę w dużej firmie, należy liczyć się z potrzebą posiadania wyższego wykształcenia informatycznego. Decyzję o podjęciu studiów, warto podjąć w trakcie nauki w szkole licealnej, bądź technikum. Jedną z najważniejszych nauk w tej dziedzinie jest matematyka oraz w niektórych przypadkach fizyka. Jeżeli nie są one Twoimi mocnymi stronami, odnalezienie się na studiach informatycznych może być ciężkim zadaniem.

Kolejną przydatną umiejętnością w życiu programisty jest dość dobra znajomość języka angielskiego. Wszystkie języki programowania oraz dokumentacja przydatna w trakcie pracy jest pisana w języku międzynarodowym, dlatego brak znajomości z tej dziedziny może skutkować niskimi szansami na powodzenie w zawodzie. Wszystkie wyżej wymienione zdolności mają również duży wpływ na przyszłe zarobki programisty. Warto zastosować pewne rozgraniczenie, które się stosuje w tym zawodzie. Na rynku pracy możemy napotkać trzy propozycje pracy na stanowisku: młodszego programisty, programisty oraz starszego programisty.

Do zadań młodszego programisty, którego zarobki są stosunkowo najniższe, należy pomoc w realizowaniu projektów oraz wspieranie zadań. Już na najniższym szczeblu kariery, potrzebna jest znajomość języka do programowania. Jest to idealna propozycja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę i chcą zdobyć odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę. Awansując na stanowisko programisty mamy do czynienia ze zleceniami, które bezpośrednio przekazuje nam pracodawca. Ważna jest tutaj współpraca ze starszym programistą, dzięki czemu mamy możliwość wzajemnego uzupełniania się. Starszy programista na swojej drodze spotyka najtrudniejsze wyzwania. Do jego zadań należy pisanie skomplikowanych kodów oraz nadzorowanie, oraz wspomaganie pracy osób na niższych stanowiskach.

Zarobki programistów

Średnie zarobki wszystkich programistów wynoszą 5377 zł na rękę miesięcznie. Wszystko jest zależne od firmy, zadań, jakie nam powierza oraz posiadanych kwalifikacji. Najlepiej zarabiający programujący w Java, mogą uzyskać dochody w wysokości nawet 10 tysięcy złotych. Na polskim rynku znajdziemy różne oferty pracy dla programisty. Zwyczajowo są one rozdzielone na poszczególne zadania, jakimi przyszły pracownik ma się zajmować. Wśród nich znajdziemy propozycję osób na stanowiskach specjalistycznych, jak i analitycznych. Pracując w danej firmie, często mamy do wyboru również pracę stacjonarną oraz hybrydową, która łączy pracę w domu oraz przedsiębiorstwie.

Większość ofert jest wystawiana w języku angielskim, co dodatkowo sprawdza umiejętności rozumienia przyszłego pracownika. Możliwość pracy zdalnej pozwala na podjęcie współpracy z firmami, mieszczącymi się w innych miastach bez konieczności przeprowadzki, czy codziennego dojazdu. Po osiągnięciu odpowiedniego doświadczenia oraz kwalifikacji wielu programistów rozpoczyna karierę w zagranicznych przedsiębiorstwach. Pozwala to na samorozwój oraz poznawanie nowych technik programowania, jakie są stosowane w poszczególnych państwach. Często jest to również powiązane z wyższymi zarobkami za wykonywany zawód, jeżeli wypłaty są zlecane w takich walutach jak euro, czy dolary. Reasumując praca programisty, nie należy do najłatwiejszych. Należy posiadać odpowiednie wykształcenia, kwalifikacje oraz doświadczenie, aby podjąć pracę w tym zawodzenie. Niejednokrotnie podczas całego procesu należy brać udziały w licznych kursach, które podnoszą kwalifikacje oraz pozwalają na poznawanie nowych metod wprowadzanych na rynek. Jest to dobry zawód dla osób z umysłem analitycznym. Decyzję o swojej ścieżce zawodowej, często należy podejmować już na poziomie szkoły średniej, aby dostać się na odpowiednie studia i kontynuować przygodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here