Jaki biznes otworzyć

Wielu mieszkańców miast i wsi zastanawia się, jaki biznes otworzyć. W przypadku miasta sprawa jest nieco łatwiejsza, ponieważ znacznie większe zagęszczenie ludności daje o wiele większe możliwości. Wieś nie stoi jednak na przegranej pozycji, a nawet są takie branże, w których wydaje się, że lepiej zacząć działać na wsi, niż w dużym mieście. Przykładem może być sklep z nawozami, środkami ochrony roślin, narzędziami ogrodniczymi, paszami dla zwierząt hodowlanych itp.

Oczywiście tego typu firmy zlokalizowane są często w małych miastach otoczonych terenami rolniczymi. Takie miasteczka od wielu lat miały za zadanie być zapleczem dla rolnictwa, miejscem handlu itp. Czasami jednak, zwłaszcza jeśli odległość od miasta jest duża, lepiej sklep rolniczy otworzyć na przykład na terenie dużego sołectwa. Dzięki obecności w okolicy wielu gospodarstw rolnych, firmy takie mają zapewniony zbyt. Wiele z nich prowadzi przy okazji skład węgla czy sprzedaż materiałów budowlanych. Jest to asortyment, w który mieszkańcy wsi również często się zaopatrują.

Oczywiście nie jest możliwe funkcjonowanie zbyt wielu sklepów tego typu w tej samej okolicy z powodu zbyt dużej konkurencji. Nie jest to jednak jedyna możliwość prowadzenia firmy na wsi. Bardzo skuteczne może być prowadzenie np. firmy doradczej z zakresu dotacji unijnych. Wnioski o dofinansowanie w celu modernizacji gospodarstwa rolnego czy różnego rodzaju premie nie należą do najłatwiejszych i najlepiej jeśli wypełni je fachowiec. Wnioski o dopłaty bezpośrednie trzeba obecnie wypełniać przez internet, a wielu rolników to ludzie starsi którzy nawet nie potrafią obsługiwać komputera, dlatego firma doradcza za pewną opłatą mogłaby im pomóc.

koń

Bardzo dobrym pomysłem wydaje się również otwarcie gabinetu weterynaryjnego, zwłaszcza na terenach, gdzie jest wiele gospodarstw specjalizujących się w hodowli zwierząt. Najlepiej, jeśli są to gospodarstwa zajmujące się produkcją mleka, ponieważ krowy mleczne wyjątkowo często wymagają opieki weterynaryjnej. Prawie w każdym gospodarstwie są również psy i koty, które także czasami potrzebują pomocy weterynarza.

Oprócz gabinetu dobrym pomysłem byłby także sklep z lekami dla zwierząt. Trzeba jednak pamiętać, że aby zajmować się działalnością weterynaryjną powinno się posiadać specjalne wykształcenie. Podobnie jest z działalnością lekarską, która również nie musi być na wsi bezsensowna, zwłaszcza jeśli chodzi o lekarza dentystę.

Na niektórych wsiach, zwłaszcza tych oddalonych od miast, bardzo popularne są usługi fryzjerskie. Niektórzy otwierają własny salon, ale inni nie chcąc ponosić zbyt wielu kosztów z tym związanych, realizują zlecenia w domach klientów.
Kolejnym biznesem, jaki można prowadzić na wsi, jest oczywiście zwyczajny sklep spożywczy. Obecnie na wsi stacjonarnych sklepów otwiera się coraz mniej, natomiast coraz częściej spotyka się sklepy obwoźne. Polegają one na tym, że samochód z towarem jedzie przez wieś i zatrzymuje się kolejno pod każdym domem. Jest to dla mieszkańców bardzo wygodne, ale muszą uważać, aby nie przegapić przejeżdżającego sklepu.

gospodarstwo

Więcej mieszkańców wsi jeździ dziś również robić większe zakupy do marketów zlokalizowanych w miastach, jednak wydaje się, że sklepy wiejskie nie są na zupełnie przegranej pozycji.
Inną działalnością, jaką z powodzeniem można otworzyć na wsi, jest tartak, czyli zakład przerobu drewna, zwłaszcza jeśli w pobliżu jest las. Zakład stolarski także nie jest złym pomysłem na prowadzenie firmy na terenach wiejskich. Na wsi z powodzeniem można również prowadzić młyn i sprzedawać mąkę. Można zastanowić się również nad niewielką wytwórnią pasz.

Każdy jednak musi sam podjąć decyzję, jaki biznes otworzyć czy to na wsi, czy w mieście. Ludzie mają różne predyspozycje i zainteresowania i nikomu nie powinno się narzucać nic na siłę. Na wsi można z powodzeniem prowadzić doskonale prosperującą firmę, trzeba jednak umieć się dopasować do specyfiki tego obszaru. Z pewnością satysfakcja z prowadzenia własnej firmy potrafi wynagrodzić początkowe trudności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here