Okres studiów, wydaje się, być jednym z najlepszych okresów w naszym życiu, czas przedłużonego dzieciństwa, wielkich inspiracji, hucznych imprez, zapoznawania się z nowym światem oraz jakże można zapomnieć czas nauki i wiedzy! Więc jak je wybrać, ile lat trwają studia, jaki stopień naukowy najlepiej jest osiągnąć.
Studia w Polsce może rozpocząć wraz z ukończeniem szkoły średniej oraz zdaniem matury. Klasycznie tak to wygląda, bywają tutaj różne zawiłości lub możliwości dla osób o nieprzeciętnych możliwościach intelektualnych, technicznych lub naukowych. Jednak my skupimy się na klasycznej drodze studenta.
Dokąd zmierzasz?
Kiedy masz 18, 19, 20 lat nie zawsze odpowiedź jest prosta. Być może jeszcze nie wymyśliłeś swojej wizji przyszłości, nie posiadasz jakiejś kierunkowej zdolności, talentu czy czegoś podobnego. Jednak nie masz wyboru teraz jest czas, żeby podjąć decyzję, które odciśnie duży ślad na twoje życie. Trzeba spojrzeć w głąb siebie- co cię pasjonuje, co ci się udaje, czy kierunek, o którym myślę faktycznie związany jest z tym co chce robić w życiu, Jestem bardziej naukowcem czy humanistą? Czy wybrać ekonomię czy filologię? Gdzie naprawdę się odnajdę? Nie są to łatwe pytania, ale niestety musisz sam znaleźć na nie odpowiedź. Niektórzy kierują się tym, co rynek aktualnie promuje, co przyniesie największe pieniądze, jakich kierunków się poszukuje. To tez jest jakaś opcja wyboru.
Ile lat trwają studia?
Dużo zależy od Ciebie, jak tytuł chcesz mieć. W Polsce istnieje system boloński dzięki któremu studia są dwu- stopniowe. Zazwyczaj 3 lata to minimum. Zobaczmy jak to faktycznie wygląda:
Studia pierwszego stopnia- trwają 3 lata lub 3,5 roku, czyli w kolejności 6 lub 7 semestrów, zależnie od wybranego kierunku. Trzy letnie studia dadzą ci tytuł licencjata. Dzięki trzy i pół letnim studiom osiągniesz tytuł inżyniera.
Studia drugiego stopnia- klasycznie trwają 2 lata dzięki nim jeszcze bardziej pogłębimy wiedzę. Dzięki studiom drugiego stopnia osiągniesz tytuł magistra. Trzeba przyznać, że część zawodów wymaga tytułu magistra, licencjat to dla nich za mało.
Studia trzeciego stopnia- to już duży orzech do zgryzienia. Trwają kolejne 4 lata. Prócz pogłębiania wiedzy, studentom przyświeca jeszcze jednej cel. Studia doktoranckie przygotowują studenta do nauczania na wyższych uczelniach, doktorant również prowadzi własne badania oraz publikuje własne dzieła naukowe.
Studia jednolite magisterskie- włączyć w nie możemy psychologię, prawo i farmację. Niestety po 3 latach nie otrzymacie żadnego dyplomu. Trzeba studiować 5 lat (10 lub 11 semestrów ), by na wyżej podanych kierunkach otrzymać dyplom.
Studia medyczne wymagają uczenia się przez 6 lat (12 semestrów). Niestety podane 6 lat nie wystarczy, by móc pracować w zawodzie. Po 6 latach intensywnej nauki, trzeba przejść przez 13- miesięczny staż. Jeśli po stażu marzysz o którejś ze specjalizacji, potrzebne ci kolejne, średnio od 6-8 lat. Studia medyczne w ten sposób trwają około 13 lat.
Studia również możemy podzielić na:
1. Studia dzienne- jak sama nazwa wskazuje studiujesz dziennie zazwyczaj od poniedziałku do piątku
2. Studia zaoczne- studiujesz w weekendy
3. Studia wieczorowe- podobne jak w punkcie pierwszym studiujesz wieczorami
4. Studia z indywidualnym tokiem- dopasowane do możliwości lub ograniczeń studenta.
Warto też się zastanowić, ile kosztują studia. Niestety nie wszystko jest darmowe. Nawet na tych darmowych pewne koszty trzeba będzie ponieść. Studia dzienne są bezpłatne, w większości wypadków, jednak w trakcie studiów trzeba opłacić indeks oraz legitymację, być może książki lub kserówki, które trzeba będzie robić, Jakkolwiek by nie było jest to jedna z najtańszych wersji. Oczywiście wybierając uczelnię prywatną studia dziennie również mogą być płatne.
Studia zaoczne oraz wieczorowe są tymi , za które trzeba płacić. Jest tu ogromny wachlarz cen. Mogą kosztować od 600 złotych za semestr do naprawdę bajońskich sum, dlatego warto się zapoznać z ofertami różnych uczelni.
W takim razie trzeba się zastanowić, w jakiej pracy widzisz siebie w przyszłości następnie przemyśleć ile czasu chcesz poświęcić na edukację i ostatecznie wybrać najlepszy możliwy kierunek.