Lekcje wychowawcze w szkołach mają służyć omawianiu bieżących spraw, prowadzeniu zajęć profilaktycznych i rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Oswajanie dzieci z trudnymi tematami, przygotowywanie do różnych wydarzeń życiowych – to także rola wychowawców, którzy często sięgają do internetu, by znaleźć ciekawy pomysł na godzinę wychowawczą online. Czy znajdą tam coś wartościowego?
Godzina wychowawcza okazją do nauki o wartościach
Wartościom w szkole poświęca się wiele lekcji, chociażby na języku polskim czy historii. Mimo to dla ważnych spraw warto przeznaczać od czasu do czasu także lekcje wychowawcze. Dobry pomysł na godzinę wychowawczą online można znaleźć w sieci. Dostępne scenariusze podzielone są na kategorie wiekowe (m.in. 10-13 lat, 16-19 lat), zatem pomoce znajdą tam zarówno nauczyciele szkół podstawowych, jak i średnich. Tematyka jest różnorodna. Na uwagę zasługują konspekty o emigracji, idolach nastolatków, tolerancji. Do młodzieży z pewnością przemówi godzina wychowawcza przeznaczona na rozważania o fenomenie gwiazd internetu – youtuberów, tiktokerów, influencerów itd. Tego typu zajęcia nakreślą młodym osobom, jak duży wpływ na ich życie może mieć obserwowanie w sieci znanych postaci i skłonią do refleksji nad tym, czy naśladowanie youtuberów to zawsze dobry pomysł. Aby pomysł na godzinę wychowawczą online był dla uczniów atrakcyjny, oprócz rozmowy kierowanej można wprowadzić gry i zabawy, a także scenki dramowe – ćwiczenia improwizacyjne. Uczniowie uwielbiają naukę przez zabawę!
Powieść „Bracia Lwie Serce” – scenariusz lekcji na godzinę wychowawczą?
Z Astrid Lindgren uczniowie spotykają się już w edukacji wczesnoszkolnej, czytając jej kultowe „Dzieci z Bullerbyn”. Inna z powieści pisarki, nosząca tytuł „Bracia Lwie Serce”, jest mniej znana i najczęściej czytana tylko we fragmentach. Jednak nawet bazując tylko na części utworu, można przeprowadzić ciekawą i pouczającą lekcję języka polskiego z wykorzystaniem lektury „Bracia Lwie Serce”. Scenariusz lekcji nadaje się również na godziny wychowawcze. „Bracia Lwie Serce” to opowieść nietypowa jak na kanon literatury dziecięcej, ponieważ porusza temat śmierci. Chodzi o śmierć dziecka. Do czytania tego typu książki warto uczniów odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi teatr, a właściwie możliwość wykorzystania gier i zabaw teatralnych na lekcji szkolnej. Twórcza interpretacja utworu na pewno oswoi dzieci z trudnymi tematami i sprawi, że zapamiętają lekturę „Bracia Lwie Serce”. Scenariusz lekcji dostępny jest online.