drewniane schodki

Drewno jest surowcem, z którego powstają długowieczne produkty, takie jak drzwi, meble, boazeria, podłoga lub schody. To, że jest długowieczne nie znaczy jednak, że jest wieczne. Czasami wystarczy odrestaurowanie danego drewnianego przedmiotu, a innym razem, potrzebna jest całkowita wymiana starego na nowe.

Renowacja starych mebli

Bardzo popularne i modne stało się odnawianie starych, szczególnie drewnianych mebli. Wynika to zapewne z faktu, że każdy chciałby mieć w domu coś nieszablonowego, niepowtarzalnego. Dodatkowo, bardzo często mówi się o ekologicznych rozwiązaniach. Wybierając renowację starych egzemplarzy, mamy swój minimalny wkład w to, że minimalizujemy produkcję nowych przedmiotów, a co za tym idzie ilość śmieci, które nas otaczają. Okazuje się jednak, że zanim podejmiemy decyzje o odnowieniu jakiegoś mebla, to dobrze jest upewnić się czy mamy odpowiednie miejsce do wykonania całego zabiegu odnawiania, czy jesteśmy wyposażeni w potrzebne narzędzia oraz czy mamy sprecyzowany cel, jaki chcemy osiągnąć. Zanim jednak zabierzemy się za pracę, to dobrze jest solidnie, za pomocą wody i octu wymyć dany mebel.

Renowacja czy wymiana schodów

Drewniane schody mają to do siebie, że wyglądają pięknie, ale jeśli są odpowiednio pielęgnowane i konserwowane. Nawet solidne schody w Warszawie wymagają regularnego odkurzania i wycierania, ale oczywiście wilgotną, a nie bardzo mokrą szmatką. Trzeba pilnować, żeby na schodach drewnianych nie było drobnych drobinek piasku, ponieważ mogą się one przyczynić do zarysowań. Okazuje się jednak, że pod wpływem nacisku i użytkowania, drewniane schody z czasem ulegają większym lub mniejszym zniszczeniom. Z tego względu warto zainwestować w lepsze jakościowo drewno, które jest bardziej odporne na zniszczenia niż miękkie, tańsze gatunki drzew. Po wielu latach, takie lepsze jakościowo drewno, można zeszlifować i na nowo polakierować. Z tego względu, że jest to inwestycja na wiele kolejnych lat, to nie ma sensu, żeby oszczędzać, na przykład, na zakupie dobrej jakości lakieru. Dzięki temu, niewielkim kosztem, w porównaniu z montażem od początku, nasze schody znowu będą wyglądać jak nowe. Czasami dochodzi do tego, że po latach wieloletniej eksploatacji drewniane schody zaczynają skrzypieć. Zanim więc przystąpimy do etapu szlifowania lub cyklinowania, dobrze jest poradzić się specjalisty, jakie rozwiązanie by nam zaproponował, żeby zaradzić temu irytującemu problemowi. Szkoda by było, gdybyśmy wyłożyli sporą ilość pieniędzy na renowację schodów, a okazałoby się, że będą one dalej nieprzyjemnie skrzypieć. Jeśli po latach schody wydają nam się już nieatrakcyjne, to być może, zamiast zmieniać całą konstrukcję, wystarczy zmienić pojedyncze elementy, jak na przykład poręcz lub balustradę.

Renowacja czy wymiana podłogi

Podłoga drewniana ma tę wadę, że po wielu latach użytkowania zaczyna skrzypieć. Być może niektórzy właśnie wtedy zaczynają myśleć o tym co lepsze, odnowienie czy wymienienie podłogi. Najlepiej poradzić się kogoś doświadczonego w branży podłóg. Poradzi nam, która inwestycja jest w ogóle sensowna, bardziej opłacalna i korzystniejsza. Niekoniecznie bowiem stara, nawet bardzo zniszczona podłoga wymaga całkowitej wymiany. Bardziej korzystne może okazać się zamówienie cykliniarza. Po zmianie uszkodzonych elementów, wykonaniu cyklinowania, polakierowaniu całej powierzchni mamy podłogę jak nową. Tym bardziej jeśli wykonał ją solidny producent podłóg drewnianych we Wrocławiu, to nie ma sensu wymieniać jej na nową, wystarczy tylko jej odświeżenie. Podobnie jak to jest w wypadku drewnianych schodów, nierozsądne byłoby wtedy oszczędzanie i zakupienie kiepskiej jakości lakieru. Lepiej kupić bardzo dobrej jakości, wydajny produkt, który podkreśli wszystkie walory estetyczne naszego drewnianego podłoża, niż taki, z którego efektu nie będziemy w ogóle zadowoleni. Lakiery do drewna są bezbarwne, ale mogą dawać efekt połysku, matu lub półmatu. Jeśli komuś zależy na jakimś konkretnym, nienaturalnym kolorze drewna, to warto zdecydować się na wysokiej jakości lakierobejcę, która nada powierzchni wymarzonego koloru.

Drewno jest najbardziej nieprzemijającym surowcem wykorzystywanym nie tylko w budownictwie, ale także w aranżacji wnętrz. Jakiego stylu związanego z wystrojem mieszkania by nie przeanalizować, to okazuje się, że drewno zawsze ma tam swoje centralne, niezastąpione miejsce. W celu zwiększenia jego żywotności trzeba zatrudnić dokładnych fachowców, a następnie odpowiednio dbać o pielęgnację wszystkich drewnianych powierzchni. W nagrodę nasze mieszkanie zawsze będzie zachwycać swoim szlachetnym, niepowtarzalnym wyglądem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here